2012. január 28., szombat

Kínai nyelv

Egy, a közelmúltban nyilvánosságra hozott kínai kutatás szerint tízből nyolc kínai úgy véli, hanyatlásnak indult nyelvük minősége, romlott a színvonala és a beszélők íráskészsége. A China Youth Daily felmérése szerint a kutatás során megkérdezett válaszadók 80 százaléka úgy véli, fokozatosan romlik a beszélt kínai nyelv színvonala. A megkérdezettek 45 százaléka szerint a minőségromlás súlyos mértéket ölt - írja az ELTE TÁTK hírlevele.

A felmérés eredményei arra utalnak, a nyelvi hanyatlás okát sokan a növekvő számítógép-használatban látják. A válaszadók 72 százaléka szerint honfitársaik íráskészsége romlott ennek következtében, míg 67 százaléka úgy véli, az internetes nyelv elterjedése negatív módon hat a hagyományos nyelvhasználatra.

Mindemellett többen jelezték, az iskolai nyelvoktatásnak is vannak hibái: a megkérdezettek mintegy 57 százaléka szerint az oktatás az esztétikum helyett inkább a vizsgákra helyezi a hangsúly, így a tradicionális kínai nyelv szépségei háttérbe szorulnak.

Ezzel párhuzamosan

A kínai iskolákban kötelező sztenderd mandarin miatt egyre kevesebb fiatal beszéli a sanghaji nyelvjárást, amely a külföldi nyelvtanulók körében ugyanakkor minden eddiginél népszerűbb. A kelet-kínai Sanghaj városában évről évre csökken a helyi dialektust beszélők száma, ha ez a trend folytatódik, a nyelvjárás a következő két-három évtizedekben akár teljesen el is tűnhet – kongatták meg a vészharangot kínai nyelvvédők.

A folyamatot egy 1985-ben életbe lépett szabályozás indította el: a helyi iskolákat országszerte arra kötelezték, szigorúan az ország hivatalos nyelvét, a pekingi dialektusra épülő mandarint, a sztenderd kínait (potunghua) használják az oktatásban. A lakosság kétharmada, csaknem 850 millió fő által beszélt putonghua kötelezővé tételével a vezetés a nyelvi egység megteremtését kívánta elősegíteni.

A központ törekvése sikerrel is járt, ám a rendelet következtében a sztenderd kínaival mindössze 40 százalékban megegyező dialektust a jelenleg tízen-huszonéves generáció tagjai már alig beszélik. Így pedig könnyen előfordulhat, hogy a fiatalok nem értik meg egymás közt „sanghajiul” beszélő szüleiket, nagyszüleiket.

A dialektus védelmére és a sanghaji identitás megőrzésének céljából tavaly év végén a városban létrejött egy nyelvvédő csoport. A heti rendszerességgel összeülő tömörülés azt kívánja elérni, hogy az általános- és középiskolák tantervében helyet kapjon a nyelvjárás, valamint hogy azt – az angol és a putonghua mellett – a városi tömegközlekedésben a megállók bemondásakor is alkalmazzák. Utóbbi megvalósulni látszik, a metrót üzemeltető társaság december elején nyújtotta be javaslatát ezzel kapcsolatban a városi hatóságoknak. A Shanghai Airlines légitársaság szintén követi a példát, a kínai újévtől kezdődően már a sanghaji dialektus is hallható járatain.

Miközben a helyi fiatalok körében egyre népszerűtlenebb, a külföldi nyelvtanulók körében egyre kedveltebb a városi nyelvjárás. Sanghaji nyelvi tanfolyamot egy tucatnyi magániskola kínál, de a Tongji Egyetem kurzusán is százak tanulják az alapvető fordulatokat.

http://www.nyest.hu/hirek/egyre-kevesebb-fiatal-ert-szulei-nyelven-sanghajban

http://inforadio.hu/hirek/eletmod/hir-477370

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése